Malá Fatra 2008

5. - 8. července

____________________________________________

Na Fatře podruhé

 

 

VSTUP DO

FOTOGALERIE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napiš mi přímo

ODTUD

- Vrátili jsme se na Fatru, protože jsme prostě loni díky mým zdravotním problémům s kolenem a Saipovou nohou, zdárně vynechali Stoh a Malý i Velký Rozsutec, perly v tomto pohoří. A navíc díky nepřízni počasí jsme vynechali i nejvyšší vrchol Velký Kriváň.

- Cíl putování jasný: dobýt nedobyté

- Jelikož jsme již znali prostředí, věděli jsme co nás čeká. Vzali jsme si i celty, kdyby bylo krásně, že zalehnem i někde v přírodě. Ale...

KUDY TUDY?

- tam i zpět jsme jeli opět vlakem z Olomouce do Žiliny a odtud autobusem do městečka Štefanovej kde jsme chtěli začít. Zpět jsme jeli vlakem z Vrútek.

- v plánu bylo dobýt západní vrcholy (Malý a Velký Kriváň, Stoh) a také nejvyšší horu pohoří Velký Kriváň. Za tři dny není co dělat... :-)

1. den sobota  - Olomouc hl. nádraží 3.00 ráno, nečekané setkání s Georgem a Vaškem, vracejí se z přechodu Nízkých Tater, plní dojmů. Žilina osmá hodina, zpoždění vlaku, nestihli spoj do Štefanovej, dvě hoďky čekačka. Štefánová, začátek putování, mlha a začalo velmi slušně pršet, hodili na sebe pláštěny a vyrazili. Přes nepřízeň počasí v kopcích lidí jak sviňa, mlha pořádná, déšť furt, jdou na Malý Rozsutec. KolinC vzdává na mokrých řetězech skalnatou stěnu (na lehko by to prí dal) /Stejně bylo hnusně/. Návrat do sedla, rozhodnutí, že na Velkej Rozsutec to taky nemá cenu, mlha furt, vítr fučí. Obchází horu, Saipa chytaj křeče, do nohou. Dál ani kousek, společně se vrací přes Horné Diéry do Štefánovej. Ubytování u stejné pani domácí jako loni, avšak v novém! Spolubydlící - mladí manželé, prochodili spoustu kopců, skal, pohoří. Večeře v civilizaci, partička BANGu.

2. den neděle -  Úžasné ráno, zářící slunce, modré nebe, srdce chce ven, do kopců, na Rozsutec. Rozhodnuto, jdou nalehko na Velký Rozsutec a zpět. Batohy nechavaj u paní domací, večer jsi je vyzvednou. Je to jiné, jít na lehko, bez spacáku, provijantu, připadaj si jen jako "výletníci". Na horu vyletí jak nic. Den jak vymalovaný, stoupají a stoupají, Saipovi nohy drží, bez křečí. Cesta nahoru je překrásná, skály, výhledy, průrvy. Vrchol, jo jsou tady, nadšení, spokojení, usměvavý, ale nějak lehce se jim hora vzdala. Cítí, že si ji nezasloužili. Putování na lehko, bez domova na zádech je prostě .... jiné. Sestup, již po čtvrté Horné Diery, pomalu ztrácí kouzlo :-(. Vyzvedávaj batohy, bus k  lanovce, prachsprostě se svezly nahoru, došli na chatu Pod Suchým, kde vloni zažili nezažité. Tentokrát klid, pusto prázdno. Zatím sami, později ještě 2x3 lidé, pohodoví, mladí. Večeře, partička BANGu.

3. den pondělí  - Úžasné ráno, mlha jež by se dala krájet, vítr a déšť naráží do oken. To je změna!      V tom mají jít dál? Ano, aspoň si hory zaslouží. Již včera rozhodli, že půjdou hřeben směr Suchý vrch a hlavně zajdou, ať se děje co se děje, na Velký Kriváň, nejvyšší horu. Vyráží, není to tak hrozné, neprší. Jsou na vrcholu, sice nic nevidí, ale jsou tam! Hřeben, počasí jím přeje stejně jako před rokem, mlha, vítr. Když se mraky na chvíli rozevřou jsou nadšení, jako vloni, vzpomínají jak dobývali a dnes ví co je před nimi. Suchý je tu, nemohli jej minout. Tím to vše začalo a možná končí...  Klesají na chatu Klečanská Magura, potkají partu skautů z Brna, jdou na hřeben, do sedla, nocovat pod stan. Chata útulná, teplo od krbu, suší snad vše, chatárka se ptá zda nepotkali medvědy, že kolem Suchého jsou dva. Nepotkali. Chutná večeře, partičky! BANGu se synem chatárky, nadšený.    

/V noci přišla bouře, silný vítr, liják. Probudilo mě to. Vzpomněl jsem si na kluky z Brna ve stanech. Pokud tohle přežili, tak jsou dobří./

4 den pondělí - Slunečné chladné ráno, chatárka přeje dobrou cestu a pokud včera nepotkali medvědy, tak prí je ještě potkat mohou při klesání. Údolí se blíží, domy, cesty, továrny, nádraží. Vrútky cílová stanice, odjezd, mávání, Saip a Marcel jedou domůůů, ale KolinC ještě jede za skautky z Nového Města nad Metují omrknout jejich tábor pod Roháčema v Pribilině. Ale to by byla jiná kapitola.